Lekcja historii

W czwartek – 5 kwietnia, gościliśmy w naszym przedszkolu Członków Grupy Rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”, którzy opowiedzieli nam o Powstaniu Warszawskim oraz o polskich symbolach narodowych. Panowie przebrani byli za żołnierzy, a Pani za sanitariuszkę. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwy mundur i wojskowe buty. Okazało się, że mundur jest dwustronny: w kolorze brązowym na jesień, a w kolorze zielonym na wiosnę i lato. Buty były natomiast czarne i ciężkie, w dodatku podkute jak u konia:). Zobaczyliśmy również pistolet z kaburą, teczkę do przenoszenia mapy oraz menażkę, z której żołnierze jedli obiad. Pani sanitariuszka pokazała nam zawartość swojej torby z czerwonym krzyżem. W środku znajdowały się bandaże w różnych rozmiarach. Dowiedzieliśmy się, że dawniej nie było kolorowych plasterków z bohaterami bajek, tylko bandaże robione z prześcieradeł. Na zakończenie spotkania Panowie nauczyli nas wojskowej musztry, dzięki czemu potrafimy stanąć na baczność, zrobić w prawo zwrot, w tył zwrot i spocznij. To była bardzo ciekawa lekcja historii.