„Polska jej piękno i historia – poznajemy naszą Ojczyznę”

17 kwietnia w ramach projektu badawczego „Polska jej piękno i historia- poznajemy naszą Ojczyznę” odwiedzili nas żołnierze Wojska Polskiego  Pani Sylwia i Łukasz C. , którzy na co dzień służą w X Pułku Samochodowym w Warszawie. Nasi eksperci umożliwili dzieciom wczucie się w rolę żołnierza poprzez przymierzenie hełmu ochronnego i kamizelki, które okazały się niesamowitą atrakcją dla naszych dzieci. Po tej wizycie wiele dzieci zadeklarowało, że w przyszłości zostanie żołnierzami. W takim razie od dziś w przedszkolu powinniśmy witać się słowami Czołem dzieci!

Przegoń zimowego lenia!

Dobra zabawa to w tej grupie codzienność. Rodzice wraz z dziećmi podczas spotkania pokonywali i przeciągali niesforną linę, ścigali się trzymając wiaderko pełne wody, byli prowadzeni przez dzieci z zamkniętymi oczami do celu – trzymając sadzonkę kwiatu, ostatnim zadaniem było stworzenie owadów wykorzystując rolki po papierze i oczywiście nie obyło się bez zdrowej przekąski.

Marzanna

Pożegnanie zimy i powitanie wiosny w oddziale I.
Tradycyjnie dzieci z oddziału I „Misie” przegnały kukłę Marzanny a powitały Panią Wiosnę.

Marzanno, Marzanno
już nie chcemy ciebie,
niech świeci nam słonko
na wiosennym niebie.

Spotkanie z p. Jakubem Czeszko, żołnierzem służącym w Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego

10 kwietnia nasze przedszkole odwiedził Pan Jakub – prywatnie tata Natalki i Filipa, a zawodowo żołnierz służący w Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego. Pan Jakub zaprezentował się w wojskowym mundurze i berecie z orzełkiem. Przyniósł również ogromny i baaardzo ciężki wojskowy plecak. Nam trudno było go podnieść choć troszeczkę ponad podłogę, a Pan Jakub powiedział, że On z takim plecakiem na plecach musi biec 20 kilometrów, gdy ma szkolenie. Podziwiamy:) Okazało się, że w plecaku znajduje się mnóstwo fajnych rzeczy: menażka, krótkofalówka, ubranie zabezpieczające przed atakiem chemicznym, słuchawki, hełm. Jednak nam najbardziej podobała się maska przeciwgazowa – śmiesznie się w niej wygląda i ma się dziwny głos. Pan Jakub miał też broń, jednak ze względów bezpieczeństwa nie mógł jej wyjąć z kabury i nam pokazać. Dowiedzieliśmy się jednak, że pistolet jest połączony z kaburą sprężynką, żeby się nie zgubił. Po prezentacji żołnierskiego ekwipunku mieliśmy okazję wszystkiego dotknąć, a nawet przymierzyć. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy z Panem Jakubem pamiątkowe zdjęcia.

Lekcja historii

W czwartek – 5 kwietnia, gościliśmy w naszym przedszkolu Członków Grupy Rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”, którzy opowiedzieli nam o Powstaniu Warszawskim oraz o polskich symbolach narodowych. Panowie przebrani byli za żołnierzy, a Pani za sanitariuszkę. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwy mundur i wojskowe buty. Okazało się, że mundur jest dwustronny: w kolorze brązowym na jesień, a w kolorze zielonym na wiosnę i lato. Buty były natomiast czarne i ciężkie, w dodatku podkute jak u konia:). Zobaczyliśmy również pistolet z kaburą, teczkę do przenoszenia mapy oraz menażkę, z której żołnierze jedli obiad. Pani sanitariuszka pokazała nam zawartość swojej torby z czerwonym krzyżem. W środku znajdowały się bandaże w różnych rozmiarach. Dowiedzieliśmy się, że dawniej nie było kolorowych plasterków z bohaterami bajek, tylko bandaże robione z prześcieradeł. Na zakończenie spotkania Panowie nauczyli nas wojskowej musztry, dzięki czemu potrafimy stanąć na baczność, zrobić w prawo zwrot, w tył zwrot i spocznij. To była bardzo ciekawa lekcja historii.

Lekcja historii

Dnia 5 kwietnia odbyła się u nas żywa lekcja historii, którą przeprowadził  rekonstruktor z grupy historycznej ze zgrupowania „Radosław” „żołnierz powstania”  p. Rafał Dobrowolski oraz „sanitariuszka” p. Marta Krzyśków. Żołnierze „Radosława” ubrani w zdobyczne panterki, z biało-czerwonymi opaskami na rękawach, przez 63 dni bohatersko bili się z Niemcami. Pan Rafał pokazał dzieciom umundurowanie powstańca,  jak pomagały podczas powstania dzieci i młodzież. Pani Marta pokazała umundurowanie i wyposażenie sanitariuszki i czym się zajmowały podczas wojny. To była bardzo ciekawe i interesujące spotkanie.

Spotkanie z przyrodnikiem

Dnia 4 kwietnia w ramach zakończonego projektu Roślina (Od nasiona do nasiona) spotkaliśmy się z ekspertem – przyrodnikiem z nadleśnictwa p. Grzegrzółką. Było to podsumowanie wiadomości zdobytych podczas projektu. Dzieci tworzyły mikro ogródek, zobaczyły pszczoły i plaster miodu, oraz nornika. Rozmawiały jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w ogrodzie.