Spotkanie z p. Jakubem Czeszko, żołnierzem służącym w Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego

10 kwietnia nasze przedszkole odwiedził Pan Jakub – prywatnie tata Natalki i Filipa, a zawodowo żołnierz służący w Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego. Pan Jakub zaprezentował się w wojskowym mundurze i berecie z orzełkiem. Przyniósł również ogromny i baaardzo ciężki wojskowy plecak. Nam trudno było go podnieść choć troszeczkę ponad podłogę, a Pan Jakub powiedział, że On z takim plecakiem na plecach musi biec 20 kilometrów, gdy ma szkolenie. Podziwiamy:) Okazało się, że w plecaku znajduje się mnóstwo fajnych rzeczy: menażka, krótkofalówka, ubranie zabezpieczające przed atakiem chemicznym, słuchawki, hełm. Jednak nam najbardziej podobała się maska przeciwgazowa – śmiesznie się w niej wygląda i ma się dziwny głos. Pan Jakub miał też broń, jednak ze względów bezpieczeństwa nie mógł jej wyjąć z kabury i nam pokazać. Dowiedzieliśmy się jednak, że pistolet jest połączony z kaburą sprężynką, żeby się nie zgubił. Po prezentacji żołnierskiego ekwipunku mieliśmy okazję wszystkiego dotknąć, a nawet przymierzyć. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy z Panem Jakubem pamiątkowe zdjęcia.Lekcja historii

W czwartek – 5 kwietnia, gościliśmy w naszym przedszkolu Członków Grupy Rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”, którzy opowiedzieli nam o Powstaniu Warszawskim oraz o polskich symbolach narodowych. Panowie przebrani byli za żołnierzy, a Pani za sanitariuszkę. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwy mundur i wojskowe buty. Okazało się, że mundur jest dwustronny: w kolorze brązowym na jesień, a w kolorze zielonym na wiosnę i lato. Buty były natomiast czarne i ciężkie, w dodatku podkute jak u konia:). Zobaczyliśmy również pistolet z kaburą, teczkę do przenoszenia mapy oraz menażkę, z której żołnierze jedli obiad. Pani sanitariuszka pokazała nam zawartość swojej torby z czerwonym krzyżem. W środku znajdowały się bandaże w różnych rozmiarach. Dowiedzieliśmy się, że dawniej nie było kolorowych plasterków z bohaterami bajek, tylko bandaże robione z prześcieradeł. Na zakończenie spotkania Panowie nauczyli nas wojskowej musztry, dzięki czemu potrafimy stanąć na baczność, zrobić w prawo zwrot, w tył zwrot i spocznij. To była bardzo ciekawa lekcja historii.

 

Spotkanie z weterynarzem

Dnia 26 marca do naszego oddziału przybyła pani Kasia – weterynarz z pobliskiej przychodni. Pani Kasia przyprowadziła 8-letnią suczkę i opowiedziała o jej pielęgnacji, zwyczajach, karmieniu, spacerach i ulubionych zabawach . Suczka bardzo nam się spodobała, ponieważ dała pokaz swojej tresury i sprawności.

Wycieczka do Instytutu Francuskiego

Dnia 23 marca dzieci z oddziału III odwiedziły Instytut Francuski. Zostaliśmy mile przyjęci przez pracowników Instytutu. Szef biblioteki opowiedział nam o Francji, stolicy państwa, zabytkach, różnorodności krajobrazu, zwierzętach i roślinach. Zapoznaliśmy się z pięknymi książkami wydawanymi zarówno w Polsce jak i we Francji. Mieliśmy możliwość oglądania zgromadzonych tam zbiorów książek dla dzieci.

Wizyta Policjanta

W dniu 15 marca w naszym przedszkolu Pani policjant z Komendy Stołecznej w Warszawie  spotkała się z przedszkolakami. Zapoznała dzieci z umundurowaniem policjanta oraz elementami zasad ruchu drogowego. Wyjaśniała jak należy poruszać się po drogach, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Ochotnicy wspólnie z Panią policjant przećwiczyli bezpieczne przejście przez pasy. Przedszkolaki zapamiętają, że przechodząc przez przejście dla pieszych nie należy biec ani spacerować, że trzeba przez nie przejść szybkim i zdecydowanym krokiem. 
 

„Małe i duże zwierzęta”

9 marca wybraliśmy się do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich na lekcję edukacyjną „Małe i duże zwierzęta”. Zajęcia odbyły się w sali „Las”. Zobaczyliśmy wiele gatunków ssaków: sarny, dziki, jelenie, lisy, wilki, żubry, bobry, psy myśliwskie oraz niektóre gatunki ptaków: sowy, puszczyki, sójki, puchacze. Oglądaliśmy poroża jeleni i parostki saren. Zapoznaliśmy się z umiejętnościami psów myśliwskich oraz z „językiem psów”. Poznaliśmy tropy leśnych zwierząt. Zdobyliśmy wiedzę na temat wybranych zwierząt i środowiska ich życia.

1 2