Zwiedzamy Warszawę

W poniedziałek 14 maja 2018 r. grupa „Odkrywców” wybrała się na plac marsz. Józefa Piłsudskiego. Po drodze odwiedzili pełną uroku fontannę oraz sprawdzili, która jest godzina na zegarze słonecznym.

„Polska jej piękno i historia – poznajemy naszą Ojczyznę”

17 kwietnia w ramach projektu badawczego „Polska jej piękno i historia- poznajemy naszą Ojczyznę” odwiedzili nas żołnierze Wojska Polskiego  Pani Sylwia i Łukasz C. , którzy na co dzień służą w X Pułku Samochodowym w Warszawie. Nasi eksperci umożliwili dzieciom wczucie się w rolę żołnierza poprzez przymierzenie hełmu ochronnego i kamizelki, które okazały się niesamowitą atrakcją dla naszych dzieci. Po tej wizycie wiele dzieci zadeklarowało, że w przyszłości zostanie żołnierzami. W takim razie od dziś w przedszkolu powinniśmy witać się słowami Czołem dzieci!

Przegoń zimowego lenia!

Dobra zabawa to w tej grupie codzienność. Rodzice wraz z dziećmi podczas spotkania pokonywali i przeciągali niesforną linę, ścigali się trzymając wiaderko pełne wody, byli prowadzeni przez dzieci z zamkniętymi oczami do celu – trzymając sadzonkę kwiatu, ostatnim zadaniem było stworzenie owadów wykorzystując rolki po papierze i oczywiście nie obyło się bez zdrowej przekąski.

Marzanna

Pożegnanie zimy i powitanie wiosny w oddziale I.
Tradycyjnie dzieci z oddziału I „Misie” przegnały kukłę Marzanny a powitały Panią Wiosnę.

Marzanno, Marzanno
już nie chcemy ciebie,
niech świeci nam słonko
na wiosennym niebie.

Spotkanie z p. Jakubem Czeszko, żołnierzem służącym w Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego

10 kwietnia nasze przedszkole odwiedził Pan Jakub – prywatnie tata Natalki i Filipa, a zawodowo żołnierz służący w Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego. Pan Jakub zaprezentował się w wojskowym mundurze i berecie z orzełkiem. Przyniósł również ogromny i baaardzo ciężki wojskowy plecak. Nam trudno było go podnieść choć troszeczkę ponad podłogę, a Pan Jakub powiedział, że On z takim plecakiem na plecach musi biec 20 kilometrów, gdy ma szkolenie. Podziwiamy:) Okazało się, że w plecaku znajduje się mnóstwo fajnych rzeczy: menażka, krótkofalówka, ubranie zabezpieczające przed atakiem chemicznym, słuchawki, hełm. Jednak nam najbardziej podobała się maska przeciwgazowa – śmiesznie się w niej wygląda i ma się dziwny głos. Pan Jakub miał też broń, jednak ze względów bezpieczeństwa nie mógł jej wyjąć z kabury i nam pokazać. Dowiedzieliśmy się jednak, że pistolet jest połączony z kaburą sprężynką, żeby się nie zgubił. Po prezentacji żołnierskiego ekwipunku mieliśmy okazję wszystkiego dotknąć, a nawet przymierzyć. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy z Panem Jakubem pamiątkowe zdjęcia.

Lekcja historii

W czwartek – 5 kwietnia, gościliśmy w naszym przedszkolu Członków Grupy Rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”, którzy opowiedzieli nam o Powstaniu Warszawskim oraz o polskich symbolach narodowych. Panowie przebrani byli za żołnierzy, a Pani za sanitariuszkę. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwy mundur i wojskowe buty. Okazało się, że mundur jest dwustronny: w kolorze brązowym na jesień, a w kolorze zielonym na wiosnę i lato. Buty były natomiast czarne i ciężkie, w dodatku podkute jak u konia:). Zobaczyliśmy również pistolet z kaburą, teczkę do przenoszenia mapy oraz menażkę, z której żołnierze jedli obiad. Pani sanitariuszka pokazała nam zawartość swojej torby z czerwonym krzyżem. W środku znajdowały się bandaże w różnych rozmiarach. Dowiedzieliśmy się, że dawniej nie było kolorowych plasterków z bohaterami bajek, tylko bandaże robione z prześcieradeł. Na zakończenie spotkania Panowie nauczyli nas wojskowej musztry, dzięki czemu potrafimy stanąć na baczność, zrobić w prawo zwrot, w tył zwrot i spocznij. To była bardzo ciekawa lekcja historii.

Lekcja historii

Dnia 5 kwietnia odbyła się u nas żywa lekcja historii, którą przeprowadził  rekonstruktor z grupy historycznej ze zgrupowania „Radosław” „żołnierz powstania”  p. Rafał Dobrowolski oraz „sanitariuszka” p. Marta Krzyśków. Żołnierze „Radosława” ubrani w zdobyczne panterki, z biało-czerwonymi opaskami na rękawach, przez 63 dni bohatersko bili się z Niemcami. Pan Rafał pokazał dzieciom umundurowanie powstańca,  jak pomagały podczas powstania dzieci i młodzież. Pani Marta pokazała umundurowanie i wyposażenie sanitariuszki i czym się zajmowały podczas wojny. To była bardzo ciekawe i interesujące spotkanie.