PROJEKT BADAWCZY – DRZEWO MOIM PRZYJACIELEM

zajęcia badawcze Październik 2020 r.

PROJEKT BADAWCZY – DRZEWO MOIM PRZYJACIELEM

Z okazji „Święta Drzewa” w miesiącu październiku, w grupie III „ Zające” oraz w grupie IV „Odkrywcy” odbył się PROJEKT BADAWCZY „DRZEWO MOIM PRZYJACIELEM”.

W ramach projektu dzieci zdobywały wiedzę na temat drzew – budowy, gatunków, roli drzew w przyrodzie, sposobów ich ochrony, możliwości jakie stwarzają drzewa człowiekowi i zwierzętom.

Drzewa stały się dla nich inspiracją w działaniach artystycznych oraz w tworzeniu prac plastycznych różnymi technikami.

Zakończeniem projektu było zasadzenie w ogrodzie przedszkolnym sadzonek młodych drzew na znak  naszego poszanowania przyrody.

Dzieci wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą w zakresie gatunków drzew. Wszystkie nasze działania uwieczniliśmy zdjęciami. W ramach projektu:

• Poszliśmy na wycieczkę do Łazienek Królewskich, podczas której dzieci podziwiały piękno drzew w jesiennej szacie oraz pomniki przyrody (drzewa).
  • Zorganizowaliśmy zajęcia dydaktyczne w ogrodzie przedszkolnym oraz w salach dydaktycznych.
  • Nie zabrakło zajęć ruchowo –muzycznych.
  • Posadziliśmy drzewka.

Święto Drzewa

Święto drzewa

10 października 2020 r.

ŚWIĘTO DRZEWA

W październiku, w naszym przedszkolu obchodziliśmy  „Święto Drzewa” pod patronatem fundacji „Klub Gaja”.

Przez dwa dni 9 i 12 października 2020 r. dzieci z młodszych grup : gr. I „ Misie”, i gr. II „ Krasnale” prowadziły różne działania przyrodnicze, które zostały podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną w ogrodzie przedszkolnym.

W części teoretycznej znalazły się:

– zapoznanie dzieci z rodzajami drzew: liściaste i iglaste,

– zapoznanie dzieci ze słownictwem i częściami drzew: korzenie, pień, konary, gałęzie, liście,

– omówienie z dziećmi roli drzew:

• dla ludzi: otrzymujemy drewno na meble i zabawki, wytwarza tlen, oczyszcza powietrze, dostarcza wrażeń estetycznych,
  • dla zwierząt: schronienie oraz pokarm.

W części praktycznej dzieci:

– poznały 3 rodzaje drzew: jarzębina, kasztanowiec, klon,

– porównywały kolor i fakturę kory,

– poznały kształt liści,

– odkryły, że drzewa posiadają swoje owoce: kasztany, owoce jarzębiny, skrzydlaki,

– zasadziły swoje drzewko – młodą jarzębinę,

– wykonały jesienne bukiety,

– wykonały album przyrody,

Wspólnie  każda grupa posadziła  małe drzewo. Sadzonki zostały przekazane przez Fundację „ Klub Gaja”.

25 listopada 2020 r.

wszystkie grupy w naszym przedszkolu świętowały

Z tej okazji przygotowano  dla dzieci wiele atrakcji.

• Dzieci poznały historię powstania pluszowej maskotki. Razem wymieniały nazwy znanych  misiów jak Kubuś Puchatek czy Miś Paddington.
  • Wspólnie bawiły się przy piosenkach o tematyce związanej z misiami  i jak zwykle „Stary niedźwiedź mocno śpi” ucieszył dzieci.
  • Odbyły się zawody drużynowe w szybkim układaniu misi puzzli.
  • Dzieci zapoznały się z etapami powstawania pluszowego misia oraz wysłuchały wiersza o „Przygody misia Uszatka” Cz. Janczarskiego.
  • Wykonywały doświadczenia z miodem i wodą.
  •  Wykonały rysunki Misia Puchatka.
  • Wspólnie tańczyły misiowe tańce do skocznej muzyki.